Każdy bank stosuje własne zasady i procedury w zakresie współpracy z profesjonalistami. Jeżeli klient znajduje się w tej grupie zawodowej to według wielu banków działających w Polsce cieszy się zaufaniem i może liczyć na lepsze warunki kredytowania. Banki posiadają specjalne oferty dla specjalistów różnych dziedzin, dostosowane do ich profilu zawodowego i możliwości spłaty. Oferty te różnią się od innych przede wszystkim wymogami, jakie należy spełniać, aby móc z nich skorzystać.
Zaledwie kilka banków ma w swojej ofercie kredyt dla profesjonalisty, na tzw. oświadczenie. Oznacza to, że klient nie dostarcza standardowo wymaganych dokumentów dochodowych, a średni dochód oświadcza lub jest on wyliczany na podstawie estymacji dochodu. Takie rozwiązanie jest dostępne zazwyczaj dla zawodów zaufania publicznego, często w bankach nazywanych profesjonalistami.
Do profesjonalistów zalicza się:
- sędziów,
- prokuratorów,
- radców prawnych,
- adwokatów,
- notariuszy,
- komorników,
- lekarzy,
- stomatologów,
- weterynarzy,
- farmaceutów,
- architektów,
- geodetów,
- księgowych prowadzących licencjonowane biura rachunkowe,
- doradców podatkowych,
- rzeczoznawców majątkowych,
- biegłych rewidentów,
- tłumaczy przysięgłych.
W kilku bankach do profesjonalistów można też zaliczyć:
- fizjoterapeutów,
- psychologów,
- zarządców nieruchomości,
- nauczycieli,
- inspektorów budowlanych.
Chcąc skorzystać z oferty – kredyt dla profesjonalisty – należy przede wszystkim udokumentować posiadanie uprawnień do wykonywania jednego z wyżej wymienionych zawodów. Specjaliści prawie zawsze mogą liczyć na uproszczoną procedurę przyznawania kredytu. Niektóre banki na tyle cenią te grupy zawodowe, że są skłonne zaproponować ich przedstawicielom niższą niż standardowa marżę i prowizję.
Kredyt dla profesjonalisty jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy szybko gotówki na finansowanie dowolnego celu związanego z rozwojem bieżącej działalności lub chcemy refinansować zobowiązania w innych bankach. Produkt ten charakteryzuje się konkurencyjną ceną i łatwością uzyskania. Często aby otrzymać taki produkt w banku, nie trzeba przedstawiać zaświadczeń o niezaleganiu wobec ZUS i US.
Należy więc zadać pytanie – dlaczego przedstawiciele tych grup zawodowych są lepiej traktowani niż inni klienci ?
Takie przywileje wynikają z doświadczenia banków we współpracy z klientami, którzy w przeszłości korzystali z ich usług. Banki wiedzą, że statystycznie kredyty zaciągnięte przez określone grupy zawodowe spłacają się lepiej co wiąże się z mniejszym ryzykiem. Banki twierdzą, że profesjonaliści to to idealni kredytobiorcy – odpowiedzialni, dbający o reputację, wykształceni, z dobrym zawodem, zapewniającym stabilność finansową, a tym samym regularne spłacanie kredytu. Dlatego bankom zależy na pozyskaniu tego typu klientów.
Specjalne traktowanie nie dotyczy jedynie atrakcyjnej oferty związanej z niższym oprocentowaniem lub prowizją oraz preferencjami dotyczącymi dokumentowania wysokości dochodu. Dla przedsiębiorcy, który stara się o kredyt nie lada problemem jest staż prowadzenia działalności gospodarczej. Kilka banków w przypadku profesjonalistów wymaga krótszego okresu działalności niż w przypadku pozostałych firm.
Szereg ułatwień – lepsze warunki, wyższe kwoty kredytów i niższe koszty – to wszystko jest w zasięgu klientów wykonujących tzw. zawody zaufania publicznego. Kluczowym jednak warunkiem, który nie podlega negocjacjom jest posiadanie zdolności i odpowiedniej historii kredytowej.