Każdy wie na czym polega oszczędzanie, ale najtrudniej jest zacząć. Samo oszczędzanie wymaga sporo wysiłku, jednak żeby zacząć wcale nie trzeba wiele. Wystarczy poznać kilka podstaw, które pozwolą wam zacząć. Oszczędzanie to systematyczny proces, który przede wszystkim polega na gromadzeniu pewnych nadwyżek finansowych i czerpaniu z nich korzyści w przyszłości. Kierując się powyższą maksymą można dojść do wniosku, że oszczędzanie jest tylko dla tych, którzy posiadają wysokie dochody a ich wydatki są od nich mniejsze. Nic bardziej mylnego, istnieje bowiem wiele form oszczędzania, które z powodzeniem mogą zastosować osoby niewykazujące zbyt wysokich dochodów.
Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji finansowej się znajdujemy, zawsze istnieje możliwość zaoszczędzenia pewnej sumy pieniędzy. Możemy oszczędzać w domu na comiesięcznych rachunkach, w sklepie, gdzie robimy codzienne zakupy, a także na drobnych przyjemnościach. W ten sposób co miesiąc będziemy w stanie odłożyć zaoszczędzone pieniądze, które z pewnością sprawdzą się w nieoczekiwanych sytuacjach.
Według mnie oszczędzanie służy zabezpieczaniu przyszłości. Dzięki oszczędnościom będziemy gotowi na nieprzewidziane wydatki, a utrata pracy nie będzie dramatem, gdyż oszczędności dadzą nam czas na znalezienie nowej. Nie powinniśmy jednak sądzić, że dzięki oszczędzaniu będziemy bogaci. Wynika to głównie z charakteru oszczędzania gdyż nie można oszczędzić więcej niż się zarabia, a to oznacza, że tylko same dochody mogą sprawić, że będziemy bogaci. Samo oszczędzanie sprawi tylko, że zachowamy więcej ze swych dochodów.
Poniżej przedstawiam trzy uniwersalne zasady, którymi powinien kierować się każdy kto chce się dowiedzieć jak oszczędzać:
- Należy wyznaczyć sobie cel
Oszczędzanie należy rozpocząć od ustalenia celu swoich dążeń. Aby oszczędzanie przyniosło oczekiwane efekty, należy wiedzieć dokąd się zmierza. Naszym celem mogą być np. gromadzenie kapitału na przyszłe wakacje, kupno mieszkania w dłuższej perspektywie a może po prostu chęć zapewnienia sobie finansowego bezpieczeństwa. Gdy sprecyzuje się swoje upragnione cele, łatwiej będzie je osiągnąć.
- Potrzebny jest dobry plan
Oszczędzanie nie może być chaotyczne. Łatwiej jest odkładać pieniądze w systematyczny i zaplanowany sposób. Dlatego na początku należy określić dosyć istotne parametry oszczędzania tj.:
- jaka kwota pozwoli nam osiągać wyznaczony cel ?
- ile czasu chcemy przeznaczyć na jej zgromadzenie ?
Należy pamiętać, że oszczędzanie powinno mieć swój rytm. Jeśli narzucimy sobie szybkie tempo i zaczniemy odkładać zbyt duże kwoty, odczujemy to na swoim budżecie i możemy się zniechęcić. Umiejętne zaplanowanie oszczędzania niesie ze sobą mniejsze ryzyko porażki. W zarządzaniu naszymi finansami powinniśmy być cierpliwi a osiągnięcie celu powinno być wyznaczone w dłuższym czasie.
- Upór i konsekwencja
Człowiek oszczędzający to człowiek z zasadami, który na początku ustala zasady i nie zraża się, gdy początkowo ich przestrzeganie przychodzi mu z trudem. Po pewnym czasie narzucone ramy oszczędzania i wewnętrzna dyscyplina zamienią się w nawyk a upragniony cel będzie bliżej niż nam się wydaje.
Oprócz uniwersalnych zasad oszczędzania jakimi powinniśmy się kierować musimy jeszcze zmienić swoje codzienne nawyki, które mogą doprowadzić do zrujnowania naszych finansów osobistych. W naszym codziennym życiu istnieje szereg sytuacji w których powinniśmy się odpowiednio zachować, tak aby nie wydawać za dużo pieniędzy a przy okazji trochę zaoszczędzić. W każdym budżecie jest mnóstwo większych lub mniejszych wydatków, które można zredukować. Nie zawsze muszą być to oszałamiające oszczędności, ale tak naprawdę liczy się każda zaoszczędzona złotówka.
Może nam się wydać, że drobne oszczędności nie mają większego znaczenia, ale jeżeli będziemy systematycznie dokładać do oszczędności drobne kwoty to złożą się one na większą kwotę w przyszłości. Każda oszczędność w comiesięcznych wydatkach, będzie procentowała w kolejnych miesiącach, a nawet latach. Ważne więc, żebyśmy szukali nowych sposobów jak oszczędzać.
Poniżej przedstawiam klika prostych i podstawowych zasad – jak oszczędzać – eliminując lub zmniejszając wydatki z naszego portfela a w konsekwencji zaoszczędzić na wymarzony cel:
- przed pójściem na zakupy musimy koniecznie sporządzić listę najpotrzebniejszych rzeczy,
- ustalmy kwotę jaką chcemy przeznaczyć na zakupy,
- róbmy duże zakupy raz w tygodniu zaopatrując się na cały tydzień. Im częściej jesteśmy w sklepie tym bardziej jesteśmy narażeni na niepotrzebne wydatki,
- dokonujmy zakupów w rozsądnych ilościach,
- kupujmy na promocjach i wyprzedażach – posezonowe wyprzedaże oferują wiele ciekawych produktów po niższych, korzystniejszych cenach,
- korzystajmy z upustów, rabatów, programów lojalnościowych – wiele sklepów dla pewnej grupy towarów oferuje obniżki i rabaty, dzięki którym można zaoszczędzić,
- kupujmy tańsze zamienniki – pod warunkiem, że nie będzie to ze szkodą dla jakości kupowanych produktów,
- zanim zdecydujemy się na zakup nowego sprzętu AGD porównajmy ceny w kilku sklepach,
- korzystajmy z okresu gwarancji, gdy jest to możliwe. Po co kupować nowy sprzęt elektroniczny, gdy ,,stary’’ jest jeszcze na gwarancji,
- korzystajmy z komunikacji miejskiej a nie samochodu jeżeli mamy taką możliwość,
- jeżeli dojeżdżamy do pracy z daleka i nie możemy skorzystać z komunikacji zbiorowej to rozwiązaniem jest sprawdzenie czy ktoś z naszego sąsiedztwa nie przemieszcza się w tym samym kierunku. Wspólna podróż samochodem ze znajomym, któremu dołożymy się do paliwa skutecznie obniży koszty dojazdu do pracy,
- pamiętajmy, że robiąc sobie kanapki do pracy, możemy zaoszczędzić na dodatkowych wydatkach kupując lunch na mieście,
- wyłączajmy światło i inne urządzenia gdy wychodzimy na dłużej z pokoju,
- chcąc zaoszczędzić na rachunkach za wodę, warto brać prysznic, zamiast kąpieli w wannie pełnej wody,
- rzućmy palenie papierosów !
- prowadźmy zeszyt z wydatkami – podzielmy je na grupy związane z jedzeniem, opłatami, przyjemnościami. Notując na co i jakie kwoty wydaliśmy łatwiej nam będzie znaleźć sposób na zminimalizowanie kosztów.
Oszczędzanie daje nam poczucie bezpieczeństwa, niezależności i komfortu. Powinno być nawykiem. Mając na koncie oszczędnościowym / lokacie odłożone dodatkowe środki poczujemy się bardzo bezpiecznie. Posiadanie takiego komfortu w trudnych momentach, kiedy nas coś zaskakuje lub kiedy chcemy w życiu coś zmienić jest naprawdę bezcenne.